جشن سپندارمذگان، روز عشق

سپندارمذگان چه روزیه ؟
روز زن در ایران باستان بوده که مطابق تقویم امروزی ما میشه 29 بهمن ماه هر سال.

سپندارمذگان از کجا آمده ؟
این روز “سپندار مذگان” یا “اسفندار مذگان” [سپندار مزدگان یا جشن اسفندی] نام داشته است. فلسفه بزرگ داشتن این روز به عنوان “روز زن یا روز مادر” به این صورت بوده است که در ایران باستان هر ماه را سی روز حساب می کردند و علاوه بر اینکه ماه ها اسم داشتند، هریک از روزهای ماه نیز یک نام داشتند. بعنوان مثال روز اول “روز اهورا مزدا”، روز دوم، روز بهمن ( سلامت، اندیشه) که نخستین صفت خداوند است، روز سوم اردیبهشت یعنی “بهترین راستی و پاکی” که باز از صفات خداوند است، روز چهارم شهریور یعنی “شاهی و فرمانروایی آرمانی” که خاص خداوند است و روز پنجم “سپندار مذ” بوده است.

سپندار مذ [سپندارمزد] لقب زمین است. یعنی گستراننده، مقدس، فروتن. زمین نماد عشق است چون با فروتنی، تواضع و گذشت به همه عشق می ورزد ، همچون مادران که با گذشت و فروتنی فرزند خود را در بر میگیرند. زشت و زیبا را به یک چشم می نگرد و همه را در دامان پر مهر خود امان می دهد. به همین دلیل در فرهنگ باستان اسپندار مذگان [سپندارمزدگان] را بعنوان نماد عشق می پنداشتند. در هر ماه، یک بار، نام روز و ماه یکی می شده است که در همان روز که نامش با نام ماه مقارن می شد، جشنی ترتیب می دادند متناسب با نام آن روز و ماه. مثلا شانزدهمین روز هر ماه مهر نام داشت و که در ماه مهر، “مهرگان” لقب می گرفت. همین طور روز پنجم هر ماه سپندارمذ [سپندارمزد] یا اسفندار مذ نام داشت که در ماه دوازدهم سال که آن هم اسفندار مذ نام داشت، جشنی با همین عنوان می گرفتند.

پندار مذگان [سپندار مزد] جشن زمین و گرامیداشت مقام مادر است که هر دو در کنار هم معنا پیدا می کردند. در این روز مردان زنان و دختران را بر تخت شاهی نشانده، و براشون هدیه می بردند.

سپندارمذگان را جشن میگیریم
به این میگن انقلاب فرهنگی از نوع دخترونه! نه سفید و نه سیاه ، بلکه صورتی . یک کادوی سپندارمذگان برای محبوبت بخر ! دستشو بگیر، با هم برین یک کافی شاپ ، پارک، جنگل، دریا … این همه جا ، یک روز عشقولانه رو با هم تجربه کنید. درکنار هم به لحظه های خوبی که در سال گذشته با هم داشتید فکر کنید. فرصت های لبخند و بوسه رو از دست ندین که اگه بره دیگه برگشت نداره.

کادوهای روز پسندارمذگان :
این بخش کمی با ولنتاین یکسان و کمی متفاوت است.
- اولین چیزی که نباید فراموش شه گل است . گل در تمام جوامع نشان دهنده عشق و دوست داشتن است.
- دومیش یک چیز خوردنی ! این موضوع میتونه شیرینی، شکلات، و علی الخصوص آجیل ایرونی باشه. این آجیل استفاده ویژه ای در سینمایی داره که بعد از اهدا کادو با هم خواهید رفت.
- یک قطعه شعر زیبا روی کاغذ سوخته یا تابلوی قاب شده ، یا اگه مایه داری میخواهید برخورد کنید تابلوفرش! سعی کنید از یک شاعر ایرانی باشه (مث همین حیدر بابا، حافظ ، سعدی). حتی میتونید یک کتاب شعر هدیه بدین، اما خلاصه این شعره باید همراهش باشه.
- لطفا از رنگ صورتی و آبی در تزئین کادوتون استفاده کنید .این دورنگ کنار هم خیلی خوشگل میشن.
- آوردن هر گونه کادو از جمله کلید ماشین، یک گوشی موبایل و مانند آن از طرف دختر خانم ها قابل پذیرش است ! شما بیارین ، تضمین دریافت توسط خانم ها با من.

میگن همیشه فکر چند نفر بهتر از یک فکره. پس از شما خواهش مندیم درتعیین کادوی روز سپندارمذگان ما را یاری فرمایید.

/ 0 نظر / 10 بازدید